58. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego

Czwartkowy poranek, dnia 7 grudnia 2017 roku, zgromadził w sali 225 członków Kół Naukowych Geoturystyka oraz Stratygrafii “Strati” na corocznej Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego. Dwa zaprzyjaźnione Koła wystąpiły pod jednym szyldem, tworząc sekcję IV – Geoturystyka.

Już po godzinie 9:00 zaczęli przybywać na naszą Sesję pierwsi goście. W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas Pan Rektor AGH, prof Tadeusz Słomka, a także Pan Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych, dr inż. Paweł Bogacz. Gościliśmy licznie przedstawicieli kadry nauczycielskiej, a wśród nich Pana Kierownika Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki, profesora Marka Doktora.

Przygotowanie tegorocznej sesji stanowiło nie lada wyzwanie, wymagało od nas pewnej elastyczności i nieustannych przystosowań do zmieniającego się świata. Lecz działaliśmy wspólnie – gdy jeden z nas wyczerpał już pokłady cierpliwości, drugi ruszał w świat z uśmiechem na twarzy. Efekt… wart był wysiłku. Kolejne zadanie należało już do prelegentów, wspieranych nieustannie przez prowadzących ceremonię Dominikę i Szymona.

Na tegoroczną konferencję Kół Naukowych przygotowanych zostało 9 referatów; 6 przez członków Koła Geoturystyka, a pozostałe 3 przez Stratygrafów ze “Strati”. Słuchacze szczególnie dali się porwać nurtowi Pilicy, zastygli na dźwięk mrożącej krew w żyłach historii Ostrzycy, a z szerokiego wachlarza przedstawionych Lithiotisów starali się odfiltrować najważniejsze informacje. Olśnieni jeszcze blaskiem Zakynthos, musieli przywyknąć do mroku wierzchowskich jaskiń. Zachowanie orientacji w gąszczu wąwozów lessowych wymagało skupienia, natomiast po płycie krakowskiego rynku moglibyśmy przejść zupełnie bezrefleksyjnie, gdyby nie kolejna dzisiejsza opowieść.

Każdy z uczestników przedstawił walory geologiczne oraz atrakcje turystyczne pięknych zakątków Polski i Europy, okraszając swoje referaty własnymi propozycjami co do rozwijania geoturystyki na wspominanym przez siebie terenie. Prelegenci zainteresowali swoimi wystąpieniami zarówno komisję jak i publiczność, o czym najlepiej świadczyły liczne pytania do referatów.

Ostatnie trudy tego dnia stały się udziałem komisji. W trakcie jej obrad również pozostali słuchacze mogli oddać głos na prezentację, która najbardziej przypadła im do gustu.

Jest nam niezmiernie miło, że zainteresowanie naszą sekcją w trakcie Sesji nie spada, co przekłada się na liczebność gości, w tym roku szczególnie wśród prowadzących. Nasza Konferencja nie mogłaby się odbyć, gdyby nie poświęcony czas szanownej Komisji, której dziękujemy za włożoną pracę i udział.

W skład Komisji weszli:
dr Elżbieta Gałka
dr inż. Ewa Welc
dr inż. Renata Stadnik
dr Paweł Różycki
Adrianna Kawka – przedstawicielka studentów

Laureatami sekcji IV Geoturystyka, 58 Konferencji Studenckich Kół Naukowych zostali:
1. Anna Szreter ex aequo 1. Szymon Bolek
2. Maciej Jeż i Maria Kośla
3. Maria Koczur i Maciej Jaranowski

Ponadto wręczona została Nagroda Publiczności, którą otrzymała podwójna zwyciężczyni tegorocznej Sesji – Anna Szreter. Otrzymała za ten tytuł piękną pamiątkę – kask geologiczny z podpisami wykładowców, którzy nie omieszkali dopisać miłych słów.  

Wszystkim laureatom gratulujemy zajętych miejsc i życzymy sukcesów w dalszej pracy!

Lista referatów wygłoszonych w ramach Sekcji IV – Geoturystyka:
1 Szymon Bolek Piaskowce Środkowego Nadpilicza – potencjał geoturystyczny
i możliwość jego wykorzystania
2 Joanna Fiałkowska Potencjał geoturystyczny wyspy Zakynthos
3 Maria Koczur i Maciej Jaranowski Paleośrodowiska wczesnej jury Alp Albańskich (okolice Rrapsh) i ich geoturystyczny potencjał
4 Maciej Jeż i Maria Kośla Marokańsko-albańska podróż za wczesnojurajskimi małżami z grupy Lithiotis
5 Mateusz Piątek i Mikołaj Walczak Geologia płyty Rynku Krakowskiego
6 Emilia Strzeduła i Katarzyna Warias Zagospodarowanie geoturystyczne jaskiń grupy skał Berdo
w Wierzchowiu
7 Anna Szreter Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga – nieodkryte skarby Krainy Wygasłych
Wulkanów
8 Kamil Szwaja Projekt nowej tablicy informacyjnej dotyczącej odsłonięcia
geologicznego w Starachowicach
9 Klaudia Tylus Zlodowacenia a atrakcje geoturystyczne Roztocza

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst: Anna Szreter i Szymon Bolek
Zdjęcia: Weronika Ćmak i Dominika Andrejko