Wieczorek Indyjski

We wtorek 21 listopada 2017 roku znaną z surowego mikroklimatu salę 380 rozgrzało zwrotnikowe słońce. Rozbrzmiała w niej orientalna muzyka, przerywana cichym chrupaniem naanów. Wkoło roznosił się zapach pierożków samosa. Wszystko to pozwoliło prawie 60 osobom doskonale wczuć się w klimat pierwszej w tym roku akademickim podróżniczej relacji.

wieczorek-indyjski-017

Pyszne, tradycyjne danie kuchni Indyjskiej – Samosa. Smakowało każdemu uczestnikowi Wieczorka.

Goście tym razem przybyli do nas niezwykli. To znaczy… Każdy, kto jeździ po świecie i dzieli się swoimi przeżyciami, jest w jakiś sposób niezwykły. Lecz tego wieczoru prelegentów było aż pięciu! To uczniowie AZSO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, działający w Kole Geografów „Peneplena”, wraz z Dyrektorem szkoły, mgr Przemysławem Fabjańskim. Uczniowie, którzy samodzielnie zorganizowali prawie dwumiesięczną wyprawę do Indii. Zarobili na tę wyprawę, zdobyli sponsorów, poznali kraj (na ile to możliwe z książek i podręczników), przygotowali wszystko, co niezbędne, i… pojechali.

W minione wakacje 25 członków koła przemierzyło kilkanaście tysięcy kilometrów, poznając przyrodę, kulturę, historię, tradycje, a przede wszystkim współczesność i obecne życie mieszkańców największej demokracji świata. Dzisiaj 5 osób przebyło znacznie krótszą drogę, by na AGH w Krakowie opowiedzieć o swojej wyprawie. Dzięki snującemu opowieść Dyrektorowi Słowaka nie ograniczyliśmy się do losów jednej tylko ekspedycji. Pośród 1,3 mld Hindusów znany jako Kumar, Przemysław Fabjański w sumie spędził w Indiach ponad trzy lata, co znalazło odzwierciedlenie w jego relacji. Poznaliśmy nie tylko miejsca, ale i związane z nimi historie. Dobrego Maharadżę, o którym w Polsce nikt prawie nie słyszał. Wielką rzekę Ganges, w której wszystko znajduje swój początek i koniec. Olśniewający bielą Taj Mahal i zasypane śmieciami perony. Kalkutę, gdzie uczestnicy wyprawy pracowali jako wolontariusze w Domu Matki Teresy. Ostatni fragment opowieści należał do uczennicy, która podzieliła się odczuciami z tej pracy – zupełnie innymi dla kogoś, kto Indie odwiedza po raz pierwszy.

wieczorek-indyjski-024

Uczestnicy Wieczorka Indyjskiego

Prócz członków koła i zainteresowanych podróżami studentów, relacji wysłuchały dwie Hinduski oraz kilku pracowników naukowych uczelni (wśród których nie brakło Pani Prorektor ds. Studenckich, Kierownika Katedry i Opiekunki Koła). Ci, którym czas pozwolił dotrwać do końca ponad dwugodzinnego spotkania, nagrodzili prelegentów zasłużonymi brawami. Od Koła do tych podziękowań dorzuciliśmy kilka geologicznych pamiątek… po czym wszyscy zebrali się do zdjęcia, które zakończyło dzisiejsze spotkanie.

W pierwszej kolejności, w imieniu organizatorów i wszystkich słuchaczy, pragniemy serdecznie podziękować naszemu Sponsorowi, RESTAURACJI HOT CHILI, dzięki której mogliśmy dzisiaj prawdziwie zakosztować Indii. Pierożki Samosa wzbudziły powszechne uznanie i z pewnością zostaną zapamiętane na równie ze zdjęciami oraz opowieścią!

Dziękuję za niezwykły wieczór Prelegentom: Panu Dyrektorowi Przemysławowi Fabjańskiemu i członkom Koła Geografów „Peneplena”: Michałowi Kuc, Michalinie Wegner, Kindze Lesik i Hani Gościniak. Mamy nadzieję, że to nie koniec współpracy pomiędzy Słowakiem i KN Geoturystyka.

Następne spotkanie z podróżnikami już 13 grudnia, tym razem pod hasłem „Tak to się robi”. Zapraszamy!

Autor: Ania Szreter

GALERIA ZDJĘĆ