Ogród Wiecznej Miłości

„Żyjmy tak, jakby to ostatni
Dzień, w którym kochać przyszło nam
Dzielmy się sobą jak opłatkiem
Jakby już nikt miał nie być sam”.

O miłości powstało wiele piosenek, jak ta zacytowana w wykonaniu Zosi Nowakowskiej. Także licznie powstały miejsca związane z tym pięknym uczuciem. Bo któż z nas choć raz nie chciał znaleźć się w krainie miłości? Poczuć pełnię szczęścia i spokoju? Taką niezwykłą krainą jest Arkadia. Miejsce wyzute z waśni, kraina wyjęta wprost z baśni. Nazwa „Arkadia” stworzona przez poetów określa krainę idealnego życia, pozbawionego trosk.

Polska Arkadia znajduje się w województwie łódzkim, około 70 km na zachód od Warszawy. W Arkadii mieści się ogród romantyczny w stylu angielskim, założony w 1778 roku przez księżną Helenę Radziwiłłową, która do końca życia rozwijała i upiększała swoje dzieło. Swoim stylem park nawiązuje do antyku i średniowiecza. Początkowo ogród miał być w stylu sentymentalnym. Jego program zakładał oparcie o arkadyjski mit. Powstało więc miejsce przynoszące ukojenie sercu i duszy, a swoim charakterem wprowadza w melancholijny nastrój każdego odwiedzającego.

Romantyczny ogród stanowią specjalnie zasadzone drzewa wśród których posadowione zostały budynki nawiązujące stylem do czasów antycznych. Wiele urokliwych zakątków połączone jest siecią ścieżek, które idealnie nadają się na romantyczne spacery we dwoje. W ogrodzie panuje swobodna, romantyczna, a także nieco tajemnicza atmosfera, wywoływana przez piękne kompozycje roślinne oraz sentymentalną architekturę. Wśród zarośli można skryć się siadając na jednej z ławek i w pięknej rokokowej scenerii podziwiać stylizowane na antyczne rzeźby nagich nimf i satyrów. Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z Wyspą Uczuć.

U wylotu stawu wzniesiony został Akwedukt. Nieopodal, na brzegu stawu wyłania się Świątynia Diany. Jej klasyczne proporcje z jońskimi kolumnami odbijają się w gładkiej tafli wody. Świątynia skrywa bogate zbiory rzeźb i detali architektonicznych pochodzących z antycznej Grecji i Rzymu, wśród których znaleźć można popiersie Rzymianki, Głowa Niobe, sarkofagi i urny grobowe, grecko-rzymskie stele czy ozdoby ogrodowe.

Przemierzając ogród natrafić można na Przybytek Arcykapłana, czyli budynek zaaranżowany na sztuczną ruinę przyozdobioną rzeźbami antycznymi i renesansowymi. Wartą uwagi budowlą jest Domek Gotycki z Grotą Sybilli, a także Dom Murgrabiego z wieżą oraz z ostrołukowym układem dekoracji ceramicznych. Oprawę głównej osi widokowej ogrodu stanowi Łuk Kamienny. Ponadto, w parku znajduje się Cyrk z obeliskiem, wykonany na wzór rzymskiego przeznaczonego do wyścigów rydwanów oraz Dawny Amfiteatr.

Odwiedzającym Arkadię nozdrza wypełniają się wonią natury przynosząc niebiański spokój i ukojenie. Arkadia jest miejscem, które świetnie nadaje się na miejsce schadzek zakochanych. Zauroczeni sobą mogą skryć się wśród zarośli przed całym światem ciesząc się swoją obecnością. Spacerując po ogrodzie odczuwa się mityczny klimat tego miejsca. Można odnieść wrażenie, że gdzieś w pobliżu czają się nimfy.

Autor: Szymon Bolek