Monastyr Voroneț – Piękno Bukowiny

Dziś powędrujemy szlakiem Światowego Dziedzictwa UNESCO w Rumunii. Odwiedzimy Monastyr Voroneț leżący na Bukowinie. Monastyr ten został ufundowany przez księcia Stefana Wielkiego w XV/XVI wieku. Jest z tym związana historia, że ów książę spotkał w czasie swej podróży pustelnika Daniło, który zainspirował go do ufundowania tego monastyru.

Tak też się stało i w XV wieku powstał piękny obronny Monastyr z ręcznie malowaną Trójkonchową Cerkwią Świętego Jerzego z której obecnie jest znany na całym świecie bo to ona została wpisana na listę UNESCO wraz z innymi malowanymi cerkwiami. Budowano ją trzy miesiące i trzy tygodnie jednakże świątynia ta na samym początku składała się z nawy głównej uwieńczonej wieżą oraz z przednawia. Sześćdziesiąt lat później dodano z polecenia metropolity mołdawskiego Grigore Roșca przedsionek z dwoma wejściami od północy i południa.

Bardzo ciekawym i myślę, że jednym z powodów, dla których ten monastyr został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są malowidła zewnętrzne(XVI w.) i wewnętrzne(koniec XV w.) w Cerkwi Św. Jerzego. Zewnętrzne malowidła zostały namalowane na niebieskim tle zwanym „błękitem Voroneț” są to unikatowe i przepiękne freski zachowane po dziś dzień. Niesamowitym malowidłem jest scena Sądu Ostatecznego podzielona na 5 poziomów znajdująca się na zachodniej ścianie, której zdjęcie widzicie poniżej.

Kolejnymi malowidłami są na południowej ścianie freski drzewa Jessego(popularnego w tych stronach), sceny Deesis, sceny z życia św Mikołaja i patrona Mołdawii Św. Jana Nowego. Na arkadach przedstawiono Św. Jerzego, pustelnika Daniło oraz arcybiskupa Roșca. Na stronie północnej przedstawienia innych świętych i scen z Księgi Rodzaju. W środku cerkwi wyróżniają się freski znanych postaci biblijnych i ewangelistów natomiast na zachodniej ścianie malowidło wotywne upamiętniające Stefana Wielkiego z modelem świątyni przed dobudowaniem przedsionka oraz sceny z życia Świętego Jerzego.

Cerkiew Świętego Jerzego jest niepowtarzalnym przykładem malarstwa „błękitu Voroneț” osobliwego stylu, który występuje tylko w Bukowinie i jako przykład folkloru i kultury jest niebywałą atrakcją turystyczną nie tylko dla mieszkańców Europy ale także i świata.

Autor: Mateusz Bis