60. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego

Z roku na rok coraz mniej osób, referatów, ale udało się. By jubileuszowa, 60. Konferencja Barbórkowa mogła się dla nas odbyć, w czwartek 5 grudnia 2019 swe siły połączyły aż cztery koła naukowe. Członkowie KN Geoturystyka, SKN Stratygrfii „Strati”, KN Ekonometryk i KN Geofizyków „Geofon” utworzyli sekcję III – Geoturystyka i Geofizyka.

Liczba wygłoszonych referatów (7) dokładnie odpowiadała tej sprzed roku, natomiast różnorodność – wyprzedała dalece wszystkie dotychczasowe sesje. Rozpoczęło się od znajomych tematów i typowej już dla nas gry słów. Głębokie spojrzenie słoweńskich Morskich Oczu poznaliśmy dzięki Paulinie. Poziom kolejnych referatów już tylko wzrastał, aż do 8 000 m, kiedy pośród himalajskich szczytów poszukiwaliśmy śladów tetydzkiego morza. Referat Magdy stanowił owoc wyprawy naukowej, która w tym roku zawiodła pięcioro studentów AGH (z SNKS „Strati” i KN Geoturystyka) do samego serca Nepalu. Kolejny referat należał do Jakuba, który wziął pod ekonomiczną lupę lepiej nam znane regiony – Małopolskę.

Po przerwie udaliśmy się na południe tropem libańskiego krasu. Mariusz wprowadził nas w świat Jaskini Trzech Mostów i Świętej Doliny, który już kilka dni później mogliśmy poznać nieco dogłębniej (podczas prowadzonego przez tę samą osobę Wieczorku Libańskiego). Po Libanie powrócił Nepal, a konkretnie jego maleńki wycinek. Niezwykłe hiatus konkrecje, będące geologicznym zapisem… przerwy w sedymentacji (czyli czasu, kiedy skały nie powstawały!), pokazał nam Krzysiek. Wreszcie przyszła pora na podsumowanie tegorocznego, drugiego już Grantu Rektorskiego w wykonaniu naszego Koła, którego owocem stała się druga część Przewodnika Geoturystycznego po Dolinie Racławki. Przebieg prac i wyniki badań zaprezentowała aktualna Prezes Koła, Kasia Wierzba, podczas gdy kilka egzemplarzy przewodnika mówiło już samo za siebie w rękach widowni. Ostatni referat przeniósł nas już w wirtualną rzeczywistość, gdzie Marek przy pomocy Pythona próbował (całkiem skutecznie!) usprawnić przetwarzanie danych tomografii elektrooporowej.

Zasłuchana widownia, na pierwszym planie Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH
Zasłuchana widownia, na pierwszym planie Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH

Tegoroczną konferencję poprowadziła dla nas Kinga Jochemczak z KN Geoturystyka wraz z Piotrem Ułasiewiczem z KN Geofizyków „Geofon”. Na wyjątkowo licznej widowni nie zabrakło prowadzących, studentów oraz przedstawicieli władz Uczelni, w osobach Jego Magnificencji Rektora, prof. Tadeusza Słomki i Pełnomocnika Rektora ds. Kół Naukowych Pionu Górniczego, prof. Pawła Bogacza.

W skład Komisji weszli:
dr inż. Anna Wojas
dr inż. Żaneta Szymańska-Małysa
dr inż. Marek Łodziński
dr inż. Krzysztof Starzec
inż. Anna Szreter – przedstawicielka studentów

JM Rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka, rozmawia z członkami komisji - dr inż. Markiem Łodzińskim i dr inż. Krzysztofem Starcem w trakcie przerwy w konferencji
JM Rektor AGH, prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rozmawia z członkami komisji – dr inż. Markiem Łodzińskim i dr inż. Krzysztofem Starcem w trakcie przerwy w konferencji

Laureatami sekcji III Geoturystyka i Geofizyka, 60. Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego AGH zostali:
Katarzyna Wierzba (IV rok, GT, KN Geoturystyka)
Marek Ziobro (V rok, GF, KN Geofizyków „Geofon”)
Magdalena Ignaczak (II rok, IŚ, SKNS „Strati”)

Ponadto wręczona została Nagroda Publiczności, którą otrzymał zdobywca II miejsca – Marek Ziobro. 

Wszystkim laureatom gratulujemy zajętych miejsc i życzymy dalszych sukcesów!

Lista referatów wygłoszonych w ramach Sekcji III – Geoturystyka i Geofizyka:
1 Paulina Czoch Słoweńskie morskie oczy – atrakcyjność geoturystyczna jezior Bled i Bohinj w Słowenii
2 Magdalena Ignaczak Między ośmiotysięcznikami – zanurzając się w himalajskiej Tetydzie (Nepal Centralny)
3 Jakub Ignatik Atrakcyjność turystyczna powiatów województwa małopolskiego
4 Mariusz Fleszar Tropem krasu libańskiego – fenickie geoatrakcje
5 Krzysztof Malejka Środkowojurajskie hiatus konkrecje w Dolinie Kali Gandaki (Himalaje Nepalu) – materiał dla geoturysty?
6 Katarzyna Wierzba Przewodnik geoturystyczny po Dolinie Racławki – żółta ścieżka edukacyjna
7 Marek Ziobro Zastosowanie Pythona w środowisku QGIS do automatyzacji przetwarzania danych tomografii elektrooporowej

Równie ważną częścią konferencji był geologiczny poczęstunek, który w naszym Kole stał się już tradycją. Tym razem po stołach biegały kanapkowe trylobity, w toni obrusów unosiły się wdzięcznie kruche amonity, a cztery warstwy galaretki w kieliszkach odpowiadały warstwom Ziemi. Gwóźdź programu stanowiła Himalajka z oznaczonymi za pomocą chorągiewek szczytami. Poświęcenie, z jakim te wypieki powstawały przez całą minioną noc, łącznie z wyprawą po budyń o północy, zasługuje na osobną historię (a właściwie film akcji).

Wypieki - jak zawsze geologiczne. Himalajka z nazwami szczytów, w tle przekroje przez warstwy Ziemi
Wypieki – jak zawsze geologiczne. Himalajka z nazwami szczytów, w tle przekroje przez warstwy Ziemi

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst: Ania Szreter i Paulina Ambroży