Studium stosowalności druku 3D w produkcji małoseryjnej i analiza wpływu konfiguracji drukarki na prędkości druku i jakość wytwarzanych komponentów - organizacja laboratorium szybkiego prototypowania dedykowanego do realizacji prac dyplomowych studentów WIMiR

Projekt realizowany w ramach konkursu "Grant Rektora 2022", projekt został wyróżniony jako grant strategiczny Uczelni.

Okres realizacji: 01.03.2022 – 31.10.2022
Przyznane dofinansowanie: 41.433zł

Zespół:
Krzysztof Więcek - Kierownik Projektu
Maciej Bogacz, Jan Tuptoński, Stanisław Mlost, Adam Rzepka, Karol Adamiec - R&D
Elżbieta Pisz - Marketing
Jakub Bryła, prof. Adam Martowicz - opieka merytoryczna

Cel


Celem projektu było stworzenie nowoczesnego Laboratorium Szybkiego Prototypowania, wyposażonego w urządzenia i system informatyczny pozwalające na sprawne prowadzenie badań oraz realizację prototypów przygotowanych przez studentów wydziału IMIR.

Motywacja


Pomimo dynamicznego rozwoju druku 3D, urządzenia nadal wymagają sporego nakładu czasu ze strony osoby ich obsługującej.
Cały czas rozwijane systemy informatyczne automatyzują część procesów oraz umożliwiają stały nadzór nad postępem druku. Rozwijając infrastrukturę informatyczną możliwa jest drastyczna zmiana proporcji liczby urządzeń do ilości potrzebnego personelu.
Tak zorganizowana struktura nazywana “farmą druku” umożliwia optymalne zarządzanie powstałym na terenie AGH Laboratorium Szybkiego Prototypowania prowadzonym przez AGH Rapid Prototyping.

Zaplecze maszynowe

Nasze zaplecze maszynowe oraz przestrzeń do pracy znajdują się w prowadzonym przez nasz zespół Laboratorium Szybkiego Prototypowania, znajdującym się w budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W ramach projektu Laboratorium zostało wyposażone w drukarki:

- Voron 2.4 250x250x230mm
- Voron 2.4 350x350x330mm
- CR30 Creality
- Prusy Mini

Voron 2.4

CR30 Creality

Prusa Mini

Automatyzacja farmy

Zbudowany system informatyczny pozwoli na monitorowania czasu pracy urządzeń, minimalizację mechanicznego zużycia urządzeń poprzez równomierne rozsyłanie zleceń druku pomiędzy maszynami, monitorowanie zużycia materiału, ograniczenie strat materiałowych poprzez automatyczną detekcję nieudanych wydruków, zwiększenie energooszczędności całego systemu poprzez wykorzystanie nagrzanych już maszyn.

Wydruk prac dyplomowych

Finalnie, zwiększenie mocy przerobowych laboratorium w połączeniu ze zdobytą w trakcie jego tworzenia i testowania wiedzą zaowocowało realizacją wydarzenia „Studenci drukują”, w ramach którego drukowano prototypy przygotowane przez dyplomantów naszej Uczelni.

Przykłady wydrukowanych prac dyplomowych