STRESZCZENIA REFERATÓW
oraz REFERATY (format PDF)
członków koła naukowego "MAGNESIK",
wygłoszone 8 maja 2014 r.
na LI-ej Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego AGH
sekcja "ELEKTROTECHNIKI, ELEKTROENERGETYKI I ELEKTROTERMII"
AUTORZY: Bartłomiej Dąbek, Adrian Durak, Krystian Jagoda, Michał Kowalski, Konrad Kulig
TYTUŁ: ANALOGOWE I CYFROWE STEROWNIKI SILNIKÓW KROKOWYCH W AUTOMATYCE BUDYNKÓW
OPIEKUN NAUKOWY: dr hab. inż. Wiesław Jażdżyński, prof. nz. AGH
W referacie *Analogowe i cyfrowe sterowniki silników krokowych w automatyce budynków* przedstawionym na Konferencji omówione zostały dwa sterowniki silnika krokowego, analogowy i cyfrowy, dla których zaplanowano zastosowanie w automatyce budynków. Jest to kontynuacja i modyfikacja wcześniej rozpoczętych prac.
Pierwszy sterownik (analogowy) będzie modyfikacją układu AVT1314 polegającą na poszerzeniu układu o sterowanie w zależności od natężenia światła, oraz wyłączniki krańcowe określające skrajne pozycje silnika. Sterowanie silnikiem krokowym oparte zostanie na układach logicznych CMOS serii 4000. Sterownik będzie posiadał dwa tryby: ręczny i automatyczny. Tryb ręczny umożliwi m. in. opuszczanie i podnoszenie rolet okiennych, na określoną wysokość. W trybie automatycznym sterownik będzie mógł podnosić lub opuszczać rolety w zależności od natężenia światła padającego na czujnik. Możliwa będzie także kontrola prędkości obrotowej silnika.
Drugi układ (cyfrowy) będzie zbudowany na mikrokontrolerze z popularnej rodziny ATmega, co umożliwi precyzyjne sterowanie półkrokowe. Wyposażony zostanie w wyświetlacz LCD, co pozwoli na wygodną komunikację pomiędzy użytkownikiem, a sterownikiem, umożliwiając tym samym monitorowanie i konfigurację parametrów takich jak prędkość obrotowa czy położenie. Załączony artykuł dotyczy tego tematu.
W referacie zostaną pokazane różnice między sterownikami oraz wynikające z tego konsekwencje. Omówione zostanie także ich zastosowanie.
część 1: Bartłomiej Dąbek, Adrian Durak:
ANALOGOWY STEROWNIK SILNIKA KROKOWEGO OPARTY NA UKŁADZIE AVT 1314
część 2: Krystian Jagoda, Michał Kowalski:
CYFROWY STEROWNIK SILNIKA KROKOWEGO
BUDOWA, WYKORZYSTANIE I ANALIZA POLOWA SILNIKÓW KROKOWYCH
AUTOR: Weronika Mencel
OPIEKUN NAUKOWY: dr hab. inż. Wiesław Jażdżyński, prof. AGH
W pracy przedstawiono przykład analizy polowej jednego z silników krokowych maszyn przetwarzających impulsy elektryczne na odpowiedni ruch mechaniczny. Silniki te stosowane są obecnie na bardzo szeroką skalę. Mimo, że ich mała maksymalna prędkość obrotowa może wydawać się wadą, to w sytuacjach, gdzie potrzebny jest kontrolowany ruch, silniki te znakomicie się sprawdzają. W artykule omówione zostały również wyniki obliczeń. Analiza pracy przeprowadzona została w oparciu o model fizyczny silnika hybrydowego dwupasmowego dla sterowania bipolarnego. Na podstawie wyników doświadczeń i pomiarów dotyczących wymiarów silnika i jego własności opracowane zostały dwa modele: obwodowy oraz polowy w środowisku FLUX2D. Wyniki otrzymane w czasie symulacji zostały porównane z wartościami wyliczonymi analitycznie i pomiarami.
|