Był piątek. 21 listopada 2003 roku. Jesień zadomowiła się już na dobre, na dworze nie gościły już słoneczne widoki. Po zebraniu wszystkich potrzebnych zgód i podpisów od: Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych Pionu Górniczego pani profesor Barbary Jabłońskiej-Firek, Dziekana Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, pana profesora Tadeusza Słomki oraz prorektora AGH pana profesora Andrzeja Łędzickiego, dzięki staraniom pierwszej opiekun Koła, dr Alicji Kicińskiej, dwóm studentkom III roku – Monice Zając i Annie Wiślińskiej oraz prezesowi Koła Naukowego “Geos Informatica” Marcinowi Rejdychowi w Zakładzie Geologii Ogólnej i Matematycznej na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstaje Koła Naukowe Geoturystyka.
Jest poniedziałek. 17 grudnia 2018 roku. Zima rozsypała na chodnikach i trawnikach biały puch, zaznaczając w ten sposób swoją obecność. Po zaproszeniu wszystkich ważnych dla Koła Naukowego Geoturystyka osób, w tym byłych opiekunów oraz absolwentów, wraz z obecnymi Kolistami gromadzimy się na Katedrze Geologii Ogólnej i Geoturystyki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Miejsce, które wybraliśmy do obchodów jubileusz Koła nie jest przypadkowe. Sala 225. To tutaj odbyły się setki godzin geoturystycznych zajęć. To w tej sali Koło od wielu lat organizuje spotykania, aby omawiać swoje plany oraz przyszłą działalność. Zapewne nie ma bardziej odpowiedniego miejsca na tej uczelni na obchody jubileuszu 15-lecie istnienia Koła.
Utworzenie Koła wiązało się z wieloma kwestiami formalnymi i długą drogą do jego ostatecznego powstania. Jednak znalazły się osoby, które temu postanowiły podołać. 3 marca 2003 roku o godzinie 18:00 w budynku A-0 przy Alei Mickiewicza 30 zebrało się grono studentów, którzy razem z opiekunem rozpoczęli starania o utworzenie Koła Naukowego Geoturystyki.
Koło Naukowe Geoturystyka to 15 lat nieprzerwanej działalności. 15 zarządów, które dowodziły kołem każdego roku. Kilkudziesięciu zaangażowanych studentów, 4 wygrane Granty Rektorskie. Setki spotkań, niezliczona ilość wyjazdów jedno- i kilkudniowych. Wiele godzin spędzonych w terenie wspólnie oraz w pojedynkę. Dziesiątki referatów podczas grudniowych Konferencji Barbórkowych. Za każdą historią stoi człowiek. A za tą stoi cały sztab.
Wspólny wieczór, zaaranżowany w świątecznym nastroju, spędziliśmy w kilkadziesiąt osób, wśród których były Panie Opiekunki Koła, byłe Panie Prezes, byli i obecni członkowie oraz członkinie Koła. Nad przebiegiem jubileuszu czuwało dwoje gospodarzy tego wieczoru – Katarzyna Wierzba oraz Szymon Bolek. Wprowadzili oni zgromadzonych w dobry nastrój, opowiadając anegdoty na temat powstania idei geoturystyki na świecie i w Polsce. Publiczność, której atmosfera już na wstępie się rozluźniła, została następnie zabrana w podróż w czasie. Obecna prezes Koła, Dominika Andrejko, opowiedziała o tym, co się wydarzyło w Kole przez ostatnie 10 lat. Prezentację podsumowującą działalność z ostatnich 10-lat Koła przygotował Szymon Bolek. Wspólnie przypomnieliśmy opiekunów, głównodowodzących Kołem studentów, a także mogliśmy się odnajdywać na grupowych zdjęciach z wyjazdów.
Po prezentacji nastał uroczysty moment uczczenia 15-lecia. Na każdych urodzinach jest solenizant (w naszym przypadku Koło oraz Koliści) tort (upieczony przez naszą mistrzynię geowypieków Kasię Wójcik z przyozdobieniem autorstwa Agnieszki Handzlik) oraz szampan. O otwarcie szampanów i wzniesie tostu zostały poproszone obecne na jubileuszu opiekunki Koła – dr inż. Ewa Welc i dr Elżbieta Gałka wraz z Panią Kierownik naszej katedry dr hab. Anną Waśkowską. Prezeski Geoturystyki: Martyna Gaik, Agnieszka Handzlik oraz Dominika Andrejko zdmuchnęły wspólnie świeczki oraz pokroiły geoturystyczny tort.
Kolejna część spotkania została przygotowana przez Adriannę Kawkę. Była Wiceprezes Koła zebrała od członków Koła zdjęcia związane z geoturystycznymi podróżami. Tak powstała mapa świata z miejscami odwiedzonymi przez Geoturystów. Udało się wspólnie odwiedzić Europę, Azję, Amerykę Północną oraz Afrykę! Prześledziliśmy wspólnie gdzie dotarł „Geoturysta w podróży„, a zawędrował już na różne krańce globu.
Obchody 15-lecie Koła powoli dobiegały końca. A jak wiadomo, każde wydarzenie musi mieć finał. Obecni członkowie Koła przygotowali wspólny materiał filmowy, który w symboliczny sposób pokazuje, że każdy wkłada w Koło cząstkę siebie. Koło tworzymy my, a ono tworzy nas. Za montaż dziękujemy Martynie Danach.
Oglądając filmy z ostatnich kilku lat nakręcone podczas różnego typu wyjazdów, mogliśmy wspólnie powspominać ile przygód praca w Kole dała każdemu z nas, ile ciekawych miejsc udało nam się odwiedzić, a co za tym idzie – jak wiele mogliśmy się dowiedzieć i nauczyć. Stworzeniem materiału audiowizualnego zajęła się nasza reporter Adrianna Kawka.
Jak to określiła Pani Kierownik Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki, dr hab. Anna Waśkowska „15-latek, to już taki zbuntowany nastolatek”. Miejmy jednak nadzieję, że wchodząc niedługo w „pełnoletniość” Koło Naukowe Geoturystyka będzie dojrzałe oraz rozsądne.
Życzymy Kołu, aby wciąż się rozwijało, nie zwalniało tempa projektując kolejne tablice geoturystyczne i przewodniki, organizując wyjazdy i warsztaty, spotykając się z pasjonatami na wieczorkach tematycznych. Samych sukcesów, Geoturystyko!
Autor: Szymon Bolek