15 Lat Koła Naukowego Geoturystyka

Był piątek. 21 listopada 2003 roku. Jesień zadomowiła się już na dobre, na dworze nie gościły już słoneczne widoki. Po zebraniu wszystkich potrzebnych zgód i podpisów od:  Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych Pionu Górniczego pani profesor Barbary Jabłońskiej-Firek, Dziekana Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, pana profesora Tadeusza Słomki oraz prorektora AGH pana profesora Andrzeja Łędzickiego, dzięki staraniom pierwszej opiekun Koła, dr Alicji Kicińskiej, dwóm studentkom III roku – Monice Zając i Annie Wiślińskiej oraz prezesowi Koła Naukowego “Geos Informatica” Marcinowi Rejdychowi w Zakładzie Geologii Ogólnej i Matematycznej na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstaje Koła Naukowe Geoturystyka.

Jest poniedziałek. 17 grudnia 2018 roku. Zima rozsypała na chodnikach i trawnikach biały puch, zaznaczając w ten sposób swoją obecność. Po zaproszeniu wszystkich ważnych dla Koła Naukowego Geoturystyka osób, w tym byłych opiekunów oraz absolwentów, wraz z obecnymi Kolistami gromadzimy się na Katedrze Geologii Ogólnej i Geoturystyki na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Miejsce, które wybraliśmy do obchodów jubileusz Koła nie jest przypadkowe. Sala 225. To tutaj odbyły się setki godzin geoturystycznych zajęć. To w tej sali Koło od wielu lat organizuje spotykania, aby omawiać swoje plany oraz przyszłą działalność. Zapewne nie ma bardziej odpowiedniego miejsca na tej uczelni na obchody jubileuszu 15-lecie istnienia Koła.

Szymon i Kasia prowadzący jubileusz 15-lecia powstania Koła Naukowego Geoturystyka.
Szymon i Kasia prowadzący jubileusz 15-lecia powstania Koła Naukowego Geoturystyka.

Utworzenie Koła wiązało się z wieloma kwestiami formalnymi i długą drogą do jego ostatecznego powstania. Jednak znalazły się osoby, które temu postanowiły podołać. 3 marca 2003 roku o godzinie 18:00 w budynku A-0 przy Alei Mickiewicza 30 zebrało się grono studentów, którzy razem z opiekunem rozpoczęli starania o utworzenie Koła Naukowego Geoturystyki.

15-lat-geoturystyka-08Koło Naukowe Geoturystyka to 15 lat nieprzerwanej działalności. 15 zarządów, które dowodziły kołem każdego roku. Kilkudziesięciu zaangażowanych studentów, 4 wygrane Granty Rektorskie. Setki spotkań, niezliczona ilość wyjazdów jedno- i kilkudniowych. Wiele godzin spędzonych w terenie wspólnie oraz w pojedynkę. Dziesiątki referatów podczas grudniowych Konferencji Barbórkowych. Za każdą historią stoi człowiek. A za tą stoi cały sztab.

Wspólny wieczór, zaaranżowany w świątecznym nastroju, spędziliśmy w kilkadziesiąt osób, wśród których były Panie Opiekunki Koła, byłe Panie Prezes, byli i obecni członkowie oraz członkinie Koła. Nad przebiegiem jubileuszu czuwało dwoje gospodarzy tego wieczoru – Katarzyna Wierzba oraz Szymon Bolek. Wprowadzili oni zgromadzonych w dobry nastrój, opowiadając anegdoty na temat powstania idei geoturystyki na świecie i w Polsce. Publiczność, której atmosfera już na wstępie się rozluźniła, została następnie zabrana w podróż w czasie. Obecna prezes Koła, Dominika Andrejko, opowiedziała o tym, co się wydarzyło w Kole przez ostatnie 10 lat. Prezentację podsumowującą działalność z ostatnich 10-lat Koła przygotował Szymon Bolek. Wspólnie przypomnieliśmy opiekunów, głównodowodzących Kołem studentów, a także mogliśmy się odnajdywać na grupowych zdjęciach z wyjazdów.

15-lat-kn-geoturystyka
Jeśli jesteś zainteresowany co się działo w życiu Koła Naukowego Geoturystyka, to zapraszamy do zapoznania się z prezentacją. Kliknij obrazek, aby pobrać.

Po prezentacji nastał uroczysty moment uczczenia 15-lecia. Na każdych urodzinach jest solenizant (w naszym przypadku Koło oraz Koliści) tort (upieczony przez naszą mistrzynię geowypieków Kasię Wójcik z przyozdobieniem autorstwa Agnieszki Handzlik) oraz szampan. O otwarcie szampanów i wzniesie tostu zostały poproszone obecne na jubileuszu opiekunki Koła – dr inż. Ewa Welc i dr Elżbieta Gałka wraz z Panią Kierownik naszej katedry dr hab. Anną Waśkowską. Prezeski Geoturystyki: Martyna Gaik, Agnieszka Handzlik oraz Dominika Andrejko zdmuchnęły wspólnie świeczki oraz pokroiły geoturystyczny tort.

15-lat-geoturystyka-20
Prezeski Koła w latach 2011-2018, od lewej: Dominika Andrejko, Agnieszka Handzlik oraz Martyna Gaik, wraz z Kasią Wójcik trzymająca tort.

Kolejna część spotkania została przygotowana przez Adriannę Kawkę. Była Wiceprezes Koła zebrała od członków Koła zdjęcia związane z geoturystycznymi podróżami. Tak powstała mapa świata z miejscami odwiedzonymi przez Geoturystów. Udało się wspólnie odwiedzić Europę, Azję, Amerykę Północną oraz Afrykę! Prześledziliśmy wspólnie gdzie dotarł „Geoturysta w podróży„, a zawędrował już na różne krańce globu.

Obchody 15-lecie Koła powoli dobiegały końca. A jak wiadomo, każde wydarzenie musi mieć finał. Obecni członkowie Koła przygotowali wspólny materiał filmowy, który w symboliczny sposób pokazuje, że każdy wkłada w Koło cząstkę siebie. Koło tworzymy my, a ono tworzy nas. Za montaż dziękujemy Martynie Danach.

Oglądając filmy z ostatnich kilku lat nakręcone podczas różnego typu wyjazdów, mogliśmy wspólnie powspominać ile przygód praca w Kole dała każdemu z nas, ile ciekawych miejsc udało nam się odwiedzić, a co za tym idzie – jak wiele mogliśmy się dowiedzieć i nauczyć. Stworzeniem materiału audiowizualnego zajęła się nasza reporter Adrianna Kawka.

Jak to określiła Pani Kierownik Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki, dr hab. Anna Waśkowska „15-latek, to już taki zbuntowany nastolatek”. Miejmy jednak nadzieję, że wchodząc niedługo w „pełnoletniość” Koło Naukowe Geoturystyka będzie dojrzałe oraz rozsądne.
Życzymy Kołu, aby wciąż się rozwijało, nie zwalniało tempa projektując kolejne tablice geoturystyczne i przewodniki, organizując wyjazdy i warsztaty, spotykając się z pasjonatami na wieczorkach tematycznych. Samych sukcesów, Geoturystyko!

Tradycyjnie "na myśliciela".
Tradycyjnie „na myśliciela”. Do zobaczenia na kolejnym jubileuszu!

Autor: Szymon Bolek

Galeria Zdjęć