Viva Monaco!

Większości z nas Monako kojarzy z luksusem, szybkimi samochodami i hazardem. Oczywiście słusznie. To maleńkie państewko słynie z wysokiego standardu usług turystycznych, luksusowych hoteli, zadbanych plaż i ulic, a także z rajdów F1 w Monte Carlo. Mimo iż powierzchnia Monako to niespełna 2 km2, to mieści w sobie jedne z najsłynniejszych na świecie kasyn, cyrków, dużą przystań jachtową w dzielnicy La Condamine, jedną z największych kolekcji na świecie lalek, a także uznawane za jedne z najlepszych na świecie Muzeum Oceanograficzne.

Charakterystyczna dla Monako jest ścisła zabudowa miejska, a teren kraju jest niemalże całkowicie przekształcony przez człowieka. Dzielnica Fontvieille została wzniesiona na sztucznie usypanym wybrzeżu. Monako planuje w przyszłości zbudowanie kolejnej dzielnicy La Portier, która powstałaby na sztucznie usypanym fragmencie lądu, a obecnym terenie morza. Wydawać się może, że na tak silnie zurbanizowanym obszarze geoturysta nie ma czego szukać. Nic bardziej mylnego.

Viva la géologie!
Uwagę prawdziwego geoturysty przyciągnie lokalizacja Monako. Kraj położony jest na skalistym wybrzeżu, w pasie Alp Nadmorskich. Szczególnie atrakcyjna jest dzielnica Monaco Ville usytuowana na 62-metrowym monolicie zbudowanym z twardych skał, odpornych na erozję morską, zwanym „Skałą Monako”. Majestatycznie położona na wybrzeżu przykuwa uwagę zarówno z lądu jak i z morza. To na Skale Monako królewski ród Grimaldi wzniósł swoją siedzibę.

Grotte de l'Observatoire

Jardin Exotique de Monaco
Jedynym obiektem przyrodniczym udostępnionym dla turystów jest Ogród Botaniczny Monako. W ogrodzie zostały posadzone sukulenty (rośliny przystosowane do życia w warunkach o ograniczonej dostępności wody, jak np. kaktusy) oraz roślinność śródziemnomorska. Ogród skrywa pod powierzchnią jaskinie z systemem stalaktytów i stalagmitów.

Jaskinie te zostały odkryte w 1947 roku przez grupę ludzi pracujących przy budowie ogrodu. Trzy lata później zostały udostępniony dla turystów. Jaskinie zostały wydrążone w skałach wapiennych. Kawerny (pustki skalne powstałe w naturalnym procesie rozpuszczania) znajdują się na wysokości około 40-90 m n.p.m.

 

Grotte de l'Observatoire

La Grotte de l’Observatoire
Jaskinia Obserwatorium swoją nazwę wzięła od znajdującego się w przeszłości nad jaskinią małego obserwatorium astronomicznego. Wapień budujący tutejsze skały, został wyrzeźbiony przez wodę zawierającą dwutlenek węgla. W procesach krasowych powstała tutaj piękna szata naciekowa, na którą składają się formacje takie jak draperie, kolumny czy spaghetti.

Monako warto odwiedzić zważywszy na fakt, że przez 300 dni w roku świeci tutaj słońce.

Autor: Szymon Bolek
Zdjęcia:  www.jardin-exotique.mc