Malta i Gozo – czyli sposób na słoneczne geoturystyczne ferie

Bezpośrednie loty oferowane przez tanie linie lotnicze z Krakowa na Maltę dają nam możliwość w niecałe trzy godziny znalezienia się w najdalej na południe wysuniętym kraju Europy. Malta zachwyca mnogością kultur, świątyniami megalitycznymi, fortyfikacjami i niesamowitym wybrzeżem.

Maleńka Malta, jako była kolonia brytyjska jest bardzo przyjaznym krajem. Bez problemu porozumiemy się z miejscową ludnością po angielsku, który razem z maltańskim jest językiem urzędowym. Republika Malty składa się z dwóch głównych wysp: Malty i Gozo, jednak większość ludności zamieszkuje okolice stolicy – Valletty. Mimo wielu informacji w mediach odnośnie nielegalnych imigrantów, problem ten nie jest widoczny, a człowiek czuje się bezpiecznie nawet późnym wieczorem.

Głównymi atrakcjami Malty są ufortyfikowane miasta takie jak Valletta, Vittoriosa czy Mdina oraz megalityczne świątynie. Jednak Alchipelag Maltański jest naprawdę godny polecenia pod względem geoturystycznym. Kraj leży na płaskowyżu krasowym, a samo wybrzeże jest mocno zróżnicowane, od klifów na południu po liczne zatoki wcinające się daleko w głąb lądu na zachodzie. Archipelag jest zbudowany z różnego rodzaju wapieni koralowych i globigerynowych (muły globigerynowe – wapienne osady morskie) oraz z piaskowca. Ze względu na łatwą obróbkę skały te przez wieki stosowane były do budowy domów i ogrodzeń, dzięki czemu większość zabudowy wyspy wygląda harmonijnie w ciepłym, kremowo-szarym odcieniu wapienia.

Najbardziej charakterystycznym punktem archipelagu jest formacja skalna w miejscowości Dwejra na Gozo – Azure Window. Jest to most skalny powstały w wyniku erozji wapienia, który w tej okolicy usiany jest licznymi skamieniałościami jeżowców i ramienionogów. Procesy geologiczne ciągle zachodzą, przez to, co jakiś czas ze formacji odpadają kolejne odłamki skalne. Okolice Lazurowego Okna są ponadto rajem dla wielbicieli nurkowania, a pod samym Azure Window znajduje się zalany komin krasowy– Blue Hole.

DCIM110GOPRO
Kolejną atrakcją jest zlokalizowane na Malcie Blue Grotto. Jest to system jaskiń abrazyjnych powstałych poprzez wypłukiwanie materii skalnej poprzez fale morskie. Duży otwór ma prawie 50 metrów głębokości i przedzielony jest skalnym filarem. Warto zobaczyć to miejsce o poranku, kiedy promienie słoneczne wpadają do wnętrza groty i rozświetlają płytkie błękitne wody. Przy sprzyjającej pogodzie (niedużych falach) warto wybrać się tam łodzią.

 

skamieniałości

Na południu wyspy znajdują się wyjątkowe wybrzeże klifowe Dingli Cliffs, sięgające wysokości ponad 250 m, wysokości, która czyni je jednocześnie najwyższym punktem Malty. Strome klify odsłaniają piękne warstwowanie wapieni w różnych odcieniach beżu i szarości. Sa to równoległe struktury pokazujące kolejne etapy sedymentacji osadów morskich.

Warto wiedzieć:
– Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny
– Na przystanku należy machać na nadjeżdżający autobus (inaczej może się nie zatrzymać)
– Restauracje są zwykle zamknięte w między 15 a 18
– Malta obfituje w… koty! Mnóstwo kotów! Mieszkają na ulicy, ale są zadbane, mają legowiska w parkach i miski z jedzeniem
– Warto spróbować Kinnie – maltańskiego napoju o słodko-gorzkim smaku

 

 

Autor: Aleksandra Bazgier