Gozo – Lazurowe okno (Azure Window)

Gozo jest to druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich jej powierzchnia wynosi jedynie 64km2, a położona jest zaledwie 6 km na północny zachód od Malty.

Celem naszej wycieczki na tę malutką, spokojną i cichą wyspę zamieszkiwaną przez jedynie 32 tysięcy ludzi, jest słynne Lazurowe okno niedaleko miejscowości Dwejra.

Zasłynęło między innymi dzięki temu, że posłużyło jako plan filmowy w takich produkcjach jak: „Starcie Tytanów”, „Odyseja” z 1997roku, „Hrabia Monte Christo” z 2002 roku, czy też „Gra o Tron”.

Lazurowe Okno to wydrążony przez wodę w klifie wielki otwór. Ten niezwykły pomnik przyrody powstał po zapadnięciu się dwóch wapiennych jaskiń.

„Okno” ma wysokość ok. 50m, chociaż w rzeczywistości wydaje się trochę mniejsze, ale i tak widok jest niesamowity, uświadamia człowiekowi jaką wielką siłę ma natura w tym przypadku woda.

Woda morska rzeźbiła Lazurowe Okno wiekami.

Oglądając w przewodnikach lub na stronach internetowych zdjęcia z różnych okresów, widać jak słynna formacja skalna ulega z czasem powolnej degradacji natomiast najbardziej pesymistyczne prognozy zakładają, że za jakiś czas może zupełnie zniknąć w morzu. Dlatego też warto się pospieszyć aby zobaczyć to na własne oczy, bo w możliwie bliskiej przyszłości z Lazurowego Okna możliwe, że pozostanie jedynie Lazurowy Szczyt.

Miejsce jest naprawdę niesamowite, dotrzeć tu najłatwiej autobusami typu „Malta Sightseeing”, które kursują po całym Gozo. Okolica według mnie przypomina krajobraz prosto z Marsa. Obszar jest typowo pustynny. Praktycznie brak roślinności, zabudowań, jedynie kilka straganów z przekąskami i pamiątkami.

Autor: Klaudia Olszewska