Wieczorek Południowoafrykański

Czwartkowy wieczór 23 marca 2017 roku zgromadził w sali 380 w budynku A-0 miłośników dalekich podróży i egzotycznych krajów. Kontynuując tradycję spotkań tematycznych z podróżnikami zorganizowaliśmy Wieczorek Południowoafrykański.

Gościem specjalnym wydarzenia była absolwentka naszego wydziału, Joanna Dragon – na co dzień Przewodnik Beskidzki zrzeszony w SKPG Kraków, a w wolnym czasie podróżniczka. Tegoroczne ferie spędziła w Południowej Afryce, gdzie przez 3 tygodnie miała okazję zwiedzać RPA oraz Królestwo Suazi.

wieczorek-pldafrykanski (17)Joanna w ciekawy sposób opowiedziała o swojej podróży przez Południe Afryki, gdzie wraz ze współtowarzyszem Bartkiem odwiedzili największe atrakcje turystyczne RPA. Po Czarnym Lądzie poruszali się białym samochodem.

Spotkanie zostało otwarte przez Szymona, który powitał serdecznie gości zgromadzonych na sali, wśród których byli studenci nie tylko z naszej uczelni, ale również osoby spoza uczelni zainteresowani tematyką Afryki. Wśród gości nie zabrakło oczywiście przedstawicieli kadry nauczycielskiej naszej katedry. Swoją obecnością zaszczycili nas Pani Opiekun Koła Naukowego dr Elżbieta Gałka, dr inż. Ewa Welc, dr Diana Dryglas, dr Henryk Duda oraz dr inż. Piotr Strzeboński.

wieczorek-pldafrykanski (3)Stoliki dla gości były ozdobione specjalnie przygotowanymi miniaturowymi maskami afrykańskimi. Każdy miała swój unikatowy wyraz twarzy oraz fryzurkę. Na sali nie było dwóch identycznych! Kołowicze przygotowali również poczęstunek dla gości, w którym największym zainteresowaniem cieszył się Melktert – afrykańska tarta mleczna.

Joanna zaprezentowała mi.in.: Park Krugera, Kanion Rzeki Blyde, Górę Stołową nad Kapsztadem, Przylądek Dobrej Nadziei, Przylądek Igielny, a także drugi najwyższy na świecie wodospad Tugela. Nie mogło oczywiście zabraknąć zdjęć i filmików z afrykańskimi zwierzętami. Słuchacze mogli zobaczyć Wielką Piątkę Afryki w skład której wchodzi słoń, bawół, lew, nosorożec i lampart. Całe wystąpienie było ubarwione anegdotami i opowieściami zabawnych sytuacji jakie miały miejsce podczas wycieczki do Afryki.

Zaciekawieni goście zadali prelegentce serię pytań dotyczących nie tylko samej Południowej Afryki, ale także tego jak zorganizowała swoją wycieczkę. Bardzo miłe słowa padły z ust dr Henryka Dudy, który który wyraził swoje zadowolenie z postawy Joanny i pogratulował jej pomysłu oraz wytrwałości w zorganizowaniu wycieczki do RPA.

wieczorek-pldafrykanski (23)Publiczność nagrodziła Asię gromkimi brawami za wystąpienie. Na twarzach wszystkich zebranych malowało się zadowolenie. Na zakończenie w ramach podziękowania za wygłoszenie prelekcji Joanna została nagrodzona przez Koło książką „500 Cudów Natury”. Asia została również pierwszą osobą, której Koło Naukowe Geoturystyka AGH nadało tytuł „Honorowego Geoturysty”. Serdecznie gratulujemy odznaczenia!

Wieczorek Południowoafrykański szczególnie zapisał się w historii spotkań organizowanych przez Koło, ze względu na rekordową frekwencję. Zadowolenie wśród gości i uśmiechy wskazują na bardzo udane spotkanie. Nasza prelegentka spisała się na medal.

Autor: Szymon Bolek

GALERIA ZDJĘĆ