Wieczorek Marsjański

30 listopada w budynku Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska odbył się pierwszy w tym roku akademickim wieczorek tematyczny organizowany przez Koło Naukowe Geoturystyka – Wieczorek Marsjański.

wieczorek marsjański

O planecie, do której nie dotarli jeszcze żadni turyści, opowiedzieli nam dr Mateusz Szczęch i dr Maciej Kania z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Międzywydziałowego Programu Badań Planetarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

wieczorek marsjański

wieczorek marsjański

W trakcie wykładu mogliśmy posłuchać o początkach geologii planetarnej. Powiązanymi z nią tematami, które poruszone zostały podczas prezentacji była między innymi kartografia marsjańska i zagadnienia związane z łazikami – mogliśmy dowiedzieć się chociażby o ich rodzajach i sposobie działania. Nie zabrakło też nawiązań do słynnej Misji Apollo, a także informacji i ciekawostek dotyczących ukształtowania powierzchni Marsa.

wieczorek marsjański

Po wykładzie ze strony słuchaczy padło wiele pytań – dotyczyły one chociażby wulkanizmu na Marsie, związanych z nim trzęsień ziemi i innych procesów zachodzących na tej planecie oraz skał budujących marsjańską powierzchnię. Odbył się także panel dyskusyjny “Turystyka kosmiczna – ekstrawagancja dla garstki najbogatszych czy przyszłościowa gałąź turystyki?”. Spotkanie odbyło się w sali nr 133 w budynku A0 AGH o godz. 18:00. Wzięło w nim udział 25 osób.

wieczorek marsjański wieczorek marsjański

 

Autor zdjęć i tekstu: Antek Sarba