Wieczorek Meteorytowy

11 marca 2021 roku odbył się wieczorek tematyczny dotyczący meteorytów. Prelekcję poprowadził geolog dr Krzysztof Szopa z Uniwersytetu Śląskiego. Prelegent zajmuje się petrogenezą skał magmowych i metamorficznych oraz interesuje się produktami metamorfizmu szokowego powstałymi przy udziale obiektów pochodzenia pozaziemskiego.

Meteoryty są pozostałościami ciał niebieskich (meteoroidów), które nie spaliły się po wejściu do atmosfery ziemskiej i spadły na powierzchnię Ziemi. Uderzenia meteorytów często powiązane są z różnego rodzaju wydarzeniami, legendami i mitami. Niektórzy naukowcy uważają, że to właśnie meteoryt doprowadził do wyginięcia dinozaurów!

Wieczorek przeprowadzony online na platformie Microsoft Teams miał na celu przedstawić fakty i ciekawostki z zakresu meteorytyki.

Doktor Krzysztof Szopa na początku prelekcji opowiedział krótko o tym co znajduje się w kosmosie i jak powstają meteoryty. Następnie słuchacze mogli dowiedzieć się jakie są rodzaje meteorytów i jak można je odróżnić od innych skał występujących na Ziemi. W kolejnym etapie wieczorku prelegent opowiedział o miejscach, gdzie na terenie Polski i nie tylko, można znaleźć meteoryty. Na koniec dr Krzysztof Szopa pokazał zdjęcia i opowiedział o około 20 meteorytach, które zostały znalezione na terenie Polski.

Podczas całego spotkania słuchacze mogli brać czynny udział w prelekcji – prelegent zorganizował dla nich quiz z nagrodami!

Autor: Agata Rożek

Grafika: dr Krzysztof Szopa