Geoparki – nieznane piękno Tajlandii

We czwartek, 14 marca 2019 roku, mieliśmy przyjemność gościć wyjątkową osobę z drugiej półkuli Ziemi. Doktorantka Vimoltip Singtuen z Tajlandii, będąca pod opieką dr Elżbiety Gałki podczas jej pobytu na Akademii Górniczo-Hutniczej, przyjęła zaproszenie do spotkania się z Kolistami. W ten sposób zrodził się pomysł prelekcji o azjatyckim kraju.

Tajlandia to kraj ponad półtora raza większy od Polski. Położony w południowo-wschodniej Azji nad Zatoką Tajlandzką skrywa wiele przyrodniczo cennych miejsc. Różnorodność geologiczna i geomorfolgiczna, położenie nad oceanem, ciekawe formy krasowe, skamieniałości, ostańce wapienne… działają na turystów jak magnes. Nie bez powodu Tajlandia znajduje się w dziesiątce najczęściej odwiedzany krajów na świecie[1].

Dowodząca naszym Kołem pani dr Gałka, ostatnimi czasy pełniła funkcję opiekunki dwojga studentów z programu UNESCO. To była wyjątkowo okazja aby zaprosić studentkę studiów doktoranckich z Tajlandii do wygłoszenia prelekcji na temat swojego kraju. Dzięki Vimoltip mieliśmy szansę posłuchać o rozwoju geoturystyki w Tajlandii. W barwny sposób zaprezentowała naszym Kołowiczom to miejsce. Udało nam się poznać Tajlandię począwszy od symboli narodowych, przez kulturę, kuchnię, a na geografii i ekonomii kończąc. Co chwilę naszym oczom ukazywało się piękne zdjęcie lub pełen żywych kolorów film, które sprawiały, że siedzący na sali nie mogli wyjść z podziwu. Zapamiętamy: Tajlandia jest krajem w którym każdy chodzi uśmiechnięty. Mówi się, że w Tajlandii ludzie rodzą się z uśmiechem na twarzy.

Głównym tematem spotkania były tajlandzkie geoparki. Prelegentka podzieliła się z nami wiedzą o rozwoju geoparków w swoim kraju, prezentując nam obiekty o randze lokalnej. W Tajlandii znajduje się jeden geopark zaliczany do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Dodany do sieci 19 kwietnia 2018 roku Satun Geopark zlokalizowany jest nad morzem Adamańskim w najdalej wysuniętej na południe prowincji Satun. Geopark obejmuje cztery okręgi (tj. Thungwa, La-ngu, Manang i część Mueang Satun), w tym dwa parki narodowe i jeden rezerwat przyrody. Satun określany jest „krainą paleozoicznych skamieniałości” ze względu na obfitość i dużą różnorodność występujących tutaj gatunków kopalnych, w tym trylobitów, ramienionogów, stromatolitów, konodontów i graptolitów. Skamieniałości trylobitów kambryjskich na wyspie Tarutao są najstarsze na Półwyspie Tajlandzko-Malajskim. Odkryto tu jeden nowy gatunek trylobitów kambryjskich, a także fascynujące czerwone stromatolity. Wyjątkowym miejscem jest Prasat Hin Panyod charakteryzujący się spektakularnym krajobrazem krasowym, w skład którego wchodzi wspaniała jaskinia morska i ukryta laguna, do której można dopłynąć kajakiem[2]. Jak sama prelegentka przyznała, Geopark Satun jest miejscem, które poleciłaby każdemu wybierającemu się do Tajlandii. Film prezentujący geopark możesz obejrzeć pod tym linkiem.

Prezentacja Vimoltip wyczerpywała temat w 100%.

Chodź Tajlandia oddalona jest od Polski o 10 tys. kilometrów, to dzięki temu spotkaniu jest ona znacznie bliższa naszym sercom. Wierzymy, że dzięki opowieści Vimoltip rozszerzyliśmy nasze horyzonty i rozumienie idei geoturystyki. Wychodząc z sali czuliśmy jednak niedosyt. Niedosyt związany z tym, że Tajlandia wydaje się być nieosiągalnym celem Kołowego wyjazdu. Chociaż… kto wie!

Thank you, Vimoltip, for that marvelous presentation and great experience. It’s been nice having you. You gave us love to Thailand. We wish you luck and success in the challenge that you now face. Hope to see you again.

ขอบคุณครับ

Autor: Szymon Bolek

Galeria Zdjęć


  1. https://www.forbes.com/sites/ericrosen/2018/09/06/new-rankings-of-the-worlds-fastest-growing-tourism-destinations/#464b0e557eae
  2. http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/environment/earth-sciences/unesco-global-geoparks/list-of-unesco-global-geoparks/thailand/satun/