20 kwietnia 2018 r. w piękną, słoneczną pogodę Koło Naukowe Geoturystyka AGH wraz z opiekunką koła panią dr Elżbietą Gałką odwiedziło Geosferę w Jaworznie. Jest to 8-hektarowy park tematyczny zlokalizowany na terenie dawnego kamieniołomu Sadowa Góra.
Dzięki uprzejmości dyrekcji mogliśmy poznać park i dowiedzieć się jak funkcjonuje „od środka”. Pani kierownik ośrodka Agnieszka Chećko opowiedziała nam o tym jak powstała Geosfera, jak dużo pracy, wysiłku i zaangażowania trzeba było włożyć, z kim podjąć współpracę i jak urzeczywistnić projekty. Następnie naocznie przekonaliśmy się jak geosfera funkcjonuje obecnie, a także czego nauczyli się pracownicy po 5 latach funkcjonowania obiektu. Podpowiedzieli nam czego lepiej unikać, a na co zwrócić szczególną uwagę.
Wyjazd wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie. Wiele się nauczyliśmy ale i miło spędziliśmy czas. Teren jest świetnie zagospodarowany i wykorzystuje przy tym naturalne walory. Możemy tam obserwować sukcesję pierwotną, która stwarza naturalne warunki do życia wielu gatunkom roślin i zwierząt, odsłonięcia wapieni, które zawdzięcza się byłej eksploatacji kopalnianej, absolutny fenomen, czyli odsłaniające się na powierzchni ripplemarki sztormowe, dowodzące iż na tym terenie rzeczywiście występowało morze. Będąc w parku można natknąć się na mnóstwo skamieniałości, niektóre z nich zostały zrekonstruowane. Pobyt w parku umila wiele różnorodnych roślin, które zachwycają zwłaszcza o tej porze roku.
Obiekt jest przystosowany dla każdego, a główny nacisk stawia się na edukacje najmłodszych „od podstaw”. Jest tu plac zabaw dla dzieci, strefa rekreacyjna; liczne ławeczki, leżaki nad stawem, czy miejsce na ognisko. Teren jest przyjazny również niepełnosprawnym, mieści się tu ogród sensoryczny umożliwiający rozpoznanie roślin poprzez zmysł dotyku, zapachu, smaku, wzroku i węchu. Ogród utrzymany jest w dobrym stanie, czynny cała dobę, podświetlany i chroniony.
Julia Brataniec