Kanion Charyn (Kazakh Sharyn) ciągnie się na 154 km wzdłuż rzeki Charyn w południowej części Kazachstanu i przylega do północnych krawędzi gór Tienszan. Długość doliny rzeki wynosi 427 km, a powierzchnia dorzecza 7720 km kwadratowych. Ciek jest zasilany przez śnieg i topniejące lodowce. Kanion znajduje się 195 km na wschód od Almaty, w pobliżu granicy z Chinami. Usytuowany jest na terenie Parku Narodowego Charyn, który został założony 23 lutego 2004 roku. Rzeka Charyn, nawet w lecie jest bardzo zimna i mało kto ma odwagę by się w niej wykąpać, są tu jednak organizowane spływy kajakowe, które mogą być niezwykłą przygodą w pięknej scenerii dla każdego turysty – estety.
Charyn Canyon jest pomnikiem przyrody, zbudowanym ze skał osadowych, których wiek wynosi około 12 milionów lat. Wysokość ściany pionowej kanionu osiąga 150-300 m. Piaskowcowe oraz zlepieńcowe ostańce przypominają Wielki Kanion Kolorado. Kamienne ściany w kanionie sięgają nawet 200 metrów wysokości. Można znaleźć tutaj skamieliny różnorodnych zwierzątek oraz roślin.
W okolicy kanionu, w rejonie rezerwatu, znajduje sie zagajnik jesionowy. Ma on 10 milionów lat i jest jednym z dwóch najstarszych tego typu „cudeniek” na świecie (jego „rówieśnik” zamieszkuje Kanadę). Przetrwał on epokę lodowcowa i spiętrzanie się gór TienSzan. Powierzchnia lasu to 800 hektarów. W 1964 roku gaj jesionowy został zadeklarowany jako pomnik przyrody.
Różnorodność flory i fauny tworzy niezapomniany krajobraz Kanionu Charyn. Spotkać tu można ponad 1500 gatunków roślin, z czego 17 wpisane jest do Czerwonej Księgi Kazachstanu.
Najciekawszym miejscem dla turystów jest tak zwana Dolina Zamków, której długość wynosi około 2 km, a szerokość 20-80 m. Najdogodniejsze miesiące do zwiedzania kanionu przez Europejczyków to maj, wrzesień i październik.
Kanion rzeki Charyn został odkryty 150 lat temu przez podróżnika rosyjskiego, jednak ze względu na uwarunkowania politycznie nie stał się tak popularny jak na przykład Wielki Kanion Kolorado.
Autor: Maria Naumiecka