Skalny Manhattan
Czy pragniesz poznać miejsce gdzie człowiek czuje się maleńki a jednocześnie przytłoczony przez otoczenie, w którym znajdują się wysokie budowle? Nie są to wieżowce. To stworzyła przyroda, a tym miejscem jest Park Narodowy Saska Szwajcaria, znajdujący się w Niemczech przy granicy z Czechami ok. 40 km na południowy wschód od Drezna. Saska Szwajcaria to też określenie niemieckiej części Gór Połabskich, które rozpościerają się po obu brzegach rzeki Łaba.
Rejon ten budują piaskowce kredowe. Malownicze formy, fantazyjne ściany, baszty, jary i wąwozy ukształtowała erozja. Wiele tych form odznacza się wybijającą wysokością oraz stromizną. Lokalnie piaskowce przebite bywają żyłami i pniami bazaltowymi. Te niezwykłości krajobrazowo-geologiczne można oglądać na licznych, wytyczonych dobrze trasach. W parku poprowadzono szlaki turystyczne o łącznej długości około 400 km, dodatkowo 50 km szlaków rowerowych m.in. wzdłuż Łaby.
Swoim kształtem przypominają Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały, jednak nagromadzenie tych form jest tutaj o wiele większe. Uroku dodają tu liczne budowle takie jak twierdze, zamki, mosty zbudowane na skałach. Jedną z takich atrakcji jest Königstein - potężna twierdza zbudowana na piaskowcowej górze stołowej. Budowla ta jest wkomponowana w skały a dzięki urwistym, wysokim stokom nigdy nie została zdobyta. Ze skałami zespolone są ponad trzy kilometry murów, z których rozciąga się urokliwy widok na okolicę i przełom Łaby. Pierwsze wzmianki o zamku na górze Königstein pochodzą już z XIII wieku. Obecnie twierdza zajmuje powierzchnie 9,5 hektara. Na jej terenie znajduje się najgłębsza studnia w Niemczech i druga co głębokości w Europie-152,5 m głębokości.
Kolejnym obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Saskiej Szwajcarii jest Bastei. Na piaskowcowych basztach osiągających nawet 200 m powyżej Łaby został zbudowany w XIX wieku most. Był zbudowany dla celów turystycznych w związku z wzrastającym ruchem turystycznym w tym miejscu i zastąpił on poprzednią drewniana kładkę.
Nie warto zdradzać więcej tajemnic tej niezwykłej krainy. Koło Naukowe Geoturystyka będzie miało okazje zapoznać się bliżej z tym terenem i na pewno zdradzi więcej uroków w obszernej relacji. Jeśli chciałbyś razem z nami poznać uroki Saskiej Szwajcarii a przy okazji być na targach turystycznych w Berlinie i zwiedzić to miasto - skontaktuj się z nami!
Autor: Justyna Muzyk