Grant rektora – projekt stentów i łyżek

Motywacją do zaangażowania się członków Koła Naukowego AGH Rapid Prototyping w tematykę wytwarzania akcesoriów medycznych metodami przyrostowymi było zapytanie skierowane przez zespół medyczny z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie dotyczące możliwości pomocy w zaprojektowaniu i wykonaniu łyżek ortodontycznych oraz stentów donosowych stosowanych w opiece okołooperacyjnej dzieci z rozszczepem warg i podniebienia.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie jest jedną z nielicznych placówek w Polsce, w której dokonuje się tego typu operacji. W niektórych przypadkach po takiej operacji zakładane są specjalne stenty, które wspomagają poprawne formowanie kształtu nosa dziecka. Przed operacją rozszczepu podniebienia wykonywany jest wycisk podniebienia pacjenta, za pomocą łyżki ortodontycznej. W krakowskiej placówce przeprowadza się ok. dwustu operacji rocznie, nawet już u dwunastotygodniowych dzieci.

Projekt łyżek ortodontycznych i stentów donosowych dla dzieci cieszy się dużym zainteresowaniem głównie ze strony prasy i radia, ale też telewizji. Udostępnione przez nas materiały prasowe obiegły nie tylko media lokalne, ale też branżowe.
Więcej przeczytacie na naszym Facebook’u i Instagramie.